Haberler

Değerli Veli ∣ Gelecek Nedir?

Değerli Ebeveyn,
Son birkaç yılda olan büyük gelişmeler bizlere gelecek neslin yaşamının ufak bir yansımasını sundu. Üç boyutlu yazıcılar, geliştirme kartları ve elektronik malzemelerin erişilebilirliği, en basitinden herkesin cebinde akıllı telefonların olması bugünün çocuklarının bize göre çok daha farklı bir dünyaya doğduğunu bizlere gösteriyor. Bizden sonraki neslin, tüketim değil üretim nesli olacağı, kendi ihtiyaçlarını üretemeyen insanların ya çok yüksek meblağlar ödeyerek ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri ya da toplumda yer edinemeyeceği, savrulup gideceği öngörülüyor.

Gelecek;

Sistemleri anlayabilen, yorumlayabilen, hack edebilen ve modelleyebilen nesillerin devri olacak. Dijital devrimin nelere sebep olduğunu açık bir şekilde gözlemledik, internet dünyayı altüst etti. Dev şirketler çağa ayak uyduramayıp battılar ve şimdi yeni devler var. Bu değişim artan bir hızda devam edecek, bunun ipuçlarını görmeye başladık. Dijital devrim, üç boyutlu yazıcılar ile fiziksel devrimi tetikleyecek. İletişim, mobil yapılar ile bambaşka bir şekle bürünecek.

İşte bu noktada,

  • Çocuğunuz “maker” olmak zorunda, çünkü üretme becerisi olmayanların, oradan oraya savrulacağı bir yüzyıla giriyoruz.
  • Çocuğunuz “coder” olmak zorunda, ama bunu programcı olmak için değil, sistemleri anlayabilmek için yapmak zorunda.
  • Çocuğunuz “hacker” olmak zorunda, her zaman hack etmek için değil ama gerektiğinde ona sunulanla yetinmek zorunda kalmamak için.

Zorunda derken, zorla yaptırın anlamında değil, onlar zaten oldukça meraklılar bunları öğrenmeye…

Peki bizde durum ne?

Öğrencilerimiz programlarımızda, bugünden geleceği üretebileceği en doğru kitler, yazılımlar ve donanımlarla birlikte kaliteli zaman geçiriyorlar. “Maker” olabilmek için üretme becerisinin, “Coder” olabilmek için sistemleri anlayabilmenin, “Hacker” olabilmek için de ona sunulanla yetinmemenin gerekliliğini fark ediyorlar. Tahmin ettiklerinizden çok daha büyük işler başarıyorlar ve her gün biraz daha fazla eğlenerek üretebilmeyi öğreniyorlar. Kodlama, robotik, drone, elektronik, sanal gerçeklik…

‘Başımıza icat çıkarma’ demeyip, çağın dinamiklerine uygun şekilde “hayal et, tasarla ve üret” diyerek öğrencilerimize programlarımızda bu fırsatı verdiğiniz için sizlere teşekkür ederiz.

Yeni dönemde, yeni kitlerle, yeni programlarda görüşmek üzere.

adminDeğerli Veli ∣ Gelecek Nedir?