Dijital Çağ’ın içindeyiz ve baş döndürücü gelişimin olduğu bir dönem yaşıyoruz. Şüphesiz ki bu gelişim durmayacak ve bir kısmını bugün öngörebildiğimiz bir kısmını ise henüz hiç bilmediğimiz ve hayal bile edemeyeceğimiz bir şekilde ve alanlarda devam edecektir. Ancak bu gelişimin teknoloji, özellikle de bilgisayar ve internet teknolojileri üzerinden devam edeceği tartışmasız bir gerçektir.

Geçtiğimiz yüzyıla hakim olan eğitim modeli anlayışı, bugünkü bilim – teknoloji ve sürekli etkileşimlerin yaşandığı bir dünyada sürdürülemez hale gelmiştir. 21. yüzyıl becerileri gelişmiş, bugünün değil yarının dünyasını hedef alarak insan yetiştirmek ve çocuklarımıza çağın ve teknolojinin getirdiklerine uyumlu birtakım yenilikleri kazandırmak zorundayız. Küçük nüfuslarına rağmen milli eğitim sistemleri ile birlikte yürüttükleri; bilim ve teknoloji atölyeleri, gösterileri, fuarları vb. etkinliklerin organizasyon faaliyetleriyle büyük bir ivme yakalamayı başaran Estonya ve Litvanya gibi Baltık ülkeleri bunun en güzel örnekleridir.

Dijital Çağ Atölyesi nedir?

 

Dijital Çağ Atölyesi, merkezi bugün “İnternet Cumhuriyeti” olarak adlandırılan ülke Estonya’da olan; bilim ve teknoloji atölyeleri, gösterileri, fuarları vb. etkinliklerin organizasyon faaliyetleri için kurulmuş bir sosyal girişimdir. Yeni nesil çocuk atölyesidir! Bu atölyedeki etkinlikler, “herkes birşeyler üretebilir/üretmelidir!” felsefesini taşıyan maker hareketi temelinde;
1. Çocuklara
2. Okullara
3. Kurumlara/Şirketlere
4. Yetişkinlere yönelik tasarlanmıştır. 2009 yılında Estonya’da kurulan atölye şu an birçok ülkede ve nihayet Türkiye’de hizmet vermektedir.

Teknolojiyi tüketen değil eğlenerek üreten bir neslin gülücükleri için yola çıkan ve bugüne kadar yurt içinde ve yurt dışında yüzlerce çocuğun hayallerine dokunan atölye, Türkiye’de de projeleriyle adından fazlasıyla söz ettirmeye başlamıştır. Ayrıca atölye, organize ettiği “teknoloji gösterileri” itibariyle Türkiye’de ilk ve tektir.

Daha üretken, yaratıcı, meraklı, girişimci, geleceğin toplumuna hazır teknoloji okur- yazarı çocuklar için Dijital Çağ Atölyesi kapılarını ardına kadar açmıştır! Sizi de bu dönüşüme davet ediyoruz..

Dijital Çağ Atölyesi

Tüketme üret, saklama paylaş, atma dönüştür, kendin yap!

Dijital Çağ Atölyesi'ne Katılmak İster Misin?

adminHakkımızda