Haberler

TinkerCad Tasarım Yarışması: Bir Uzay Gemisi İnşaa Et!

Tinkercad #TinkerTogether Tasarım Yarışması: Bir Uzay Gemisi İnşaa Et! 🚀

Değerli Ebeveynler,

2020 yılının ilk üç ayı dünya için de ülkemiz için de kötü geçti. Deprem, salgın hastalık, savaş, kıyımlar, yok edilenler, yerlerinden edilenler, yerle bir olan kentler, evler, hayatlar… Bütün bu yaşananlardan sonra hiçbir şey olmamış gibi değil, her şeyin farkında olarak devam etmek gerektiğine inanıyoruz. Bu kadar fazla hayat o ya da bu şekilde tehdit altındayken ve aslında bir arada olmanın, birlikte üretmenin, araştırmanın, sorgulamanın öneminin, değerinin azalmadığını, bilakis arttığını biliyoruz.

Bunun en güzel örneklerinden biri bizim de destekçisi olduğumuz “3 Boyutlu Destek” inisiyatifidir. 3 Boyutlu Destek, 19 Mart 2020 tarihinde bir grup genç Maker’ın (üreticinin) sağlık çalışanlarının yüz siperliği ihtiyacına yönelik Türkiye’deki 3 boyutlu yazıcı sahiplerine Twitter üzerinden yaptığı açık çağrı ile başlayan gönüllü bir üretim hareketidir. 1 hafta içerisinde 81 ilden 2250’den fazla kişi/kurumun dahil olduğu 3 Boyutlu Destek hareketine kayıtlı 3 boyutlu yazıcı sayısı 3500 adedi geçmiştir. Tamamen gönüllü ekibin ürettiği 15.000’den fazla siperlik 300’den fazla kuruma ulaştırılmıştır.

Atölyemizde de işlediğimiz, gelecekteki önemine vurgu yaptığımız ve öğrencilerimize öğrettiğimiz en önemli konulardan biridir “3 Boyutlu Tasarım”. Bu konunun bu kadar yakın bir gelecekte yaşam için bu denli önemli olması, üzerine tekrar çalışmamızı gerektirir diye düşünüyoruz. Bu sebeple atölyemizde 3 Boyutlu Tasarımlar oluşturduğumuz online platform olan Tinkercad’e öğrencilerimizle birlikte dönüş yapmak istiyoruz.

Basitliği ve kullanım kolaylığıyla bilinen, bir web tarayıcısında çalışan dünyanın en büyük ücretsiz, çevrimiçi bir 3D modelleme programı olan Tinkercad’ın başlattığı haftalık challenge (meydan okumalardan) ilki; bir uzay gemisi inşaa etmek üzerine. Gelin öğrencilerimizin de dahil olacağı bu yarışmaya yakından bakalım;

Tinkercad Tasarım Yarışması: Bir Uzay Gemisi İnşaa Et!📣

“Tinkercad’de haftalık tasarım yarışmalarına ev sahipliği yapmaya başlayacağız. İlk göreviniz nedir? Tinkercad platformu üzerinde yapacağınız orijinal uzay gemilerini, roket gemilerini, UFO’ları veya insanlı uzay araçlarını görmek istiyoruz.

Katılmak ister misin?

1)Bilgisayarınızdan Tinkercad’e girin ve sağ üstteki giriş yap butonuna tıklayın.
2)Sizin için hazır girişleri yapılmış hesaplara ait e-mail ve şifrelere aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.
3)Tinkercad’de yeni (kopya olmayan) bir uzay gemisi tasarlayın. Hayal gücünüzü serbest bırakın!
4)Tasarımınızı yukarıdaki videoda gösterildiği gibi #TinkerTogether ve #DijitalCagAtolyesi etiketi ile paylaşın.
5)Tasarımınızın gizliliğini yukarıdaki videodaki gibi “Genel” yapın.
6)Instagram veya Twitter kullanıyorsanız tasarımlarınızı #TinkerTogether ve #DijitalCagAtolyesi etiketi ile paylaşın.

Tinkercad ekibi favorilerini önümüzdeki pazartesiye kadar seçecektir bu sebeple tasarımlarınızı tekrar kontrol edin! Biraz ilham isterseniz galerideki uzay gemilerden birkaçına göz atabilirisiniz!”

6 Nisan pazartesi günü sonlanacak ve her hafta pazartesi günü yeni bir konuyla tekrar başlayacak bu haftalık 3 boyutlu tasarım etkinliği için biz de öğrencilerimizin tasarımlarını kontrol ediyor olacağız.
🔻
Etkinlikle ilgili ve diğer konularda öğrencilerimizin aklına takılan her türlü soruyu sorabilecekleri irtibat kanallarımız açıktır. Atölyemize döneceğimiz ve birlikte üretime yeniden başlayacağımız güzel günlerin özlemiyle herkese sağlıklı bir nisan ayı dileriz.
.
.
.
#TinkerCad #TinkerTogether #3Ddesign #kolektifüretimhareketi #makerhareketi #3dprinter #üçboyutluyazıcı #3boyutluyazici #MakerSpace #makerkids #makersankara #covid19 #coronathon #destek #3ddesign #3dtasarım #kodlama #turkey #printer #3d #threed #makersgonnamake #acil #3boyutluyazıcı #filament #plafilament

adminTinkerCad Tasarım Yarışması: Bir Uzay Gemisi İnşaa Et!