Haberler

Sanal Gerçeklik

Sanal Gerçeklik Nedir?

Sanal Gerçeklik, günümüzde çokça karşılaştığımız ve gelecekte çok daha fazla karşılaşacağımız bir kavram. İngilizce “Virtual Reality” kalıbının kısaltması “VR” adıyla bilinen sanal gerçeklik; kişiye bilgisayar ortamında yaşanan olayların günlük hayatta, olayın adeta içindeymiş gibi yaşaması imkânını sağlayan ortamdır. Sanal gerçeklik tamamen bilgisayar ile oluşturulmuş sanal bir ortamda deneyim sağlanmasıdır. Birey kullanılan donanım vasıtasıyla kendini üç boyutlu bir ortamın içinde bulur. Kısaca sanal gerçeklik; bilgisayar tarafından taklit edilerek oluşturulan ortamlara denir.

Sanal Gerçeklik Önemi ve Faydası?

Eğitim – öğretim faaliyetlerinde teknoloji kullanımıyla birlikte sanal gerçeklik de yerini almaya başlamıştır. Bireyi destekleme, yaratıcılığı ön plana çıkarma, çok boyutlu düşünme, deneyimi arttırma, öğrenmeyi kolaylaştırma gibi daha birçok fayda sağlamaktadır. Eğitimde bir süredir kullanılan sanal gerçeklikle öğrenciler konuları daha kolay ve etkili olarak öğrenmektedirler. “Deneyimlemek” bu noktada öğrenmeyi daha kolay ve etkili kılmaktadır. Ancak kullanılan araçlar özel şirketler tarafından üretilmiş olan içeriklerdir. Eğitimciler ve ebeveynler sanal gerçeklik ile ilgili materyal hazırlamak istediklerinde ise, imkânlar ya yetersiz kalmakta ya da hazırlama süreci yorucu olmaktadır. Dijital Çağ Atölyesi tarafından üretilen VR Çocuk günümüzde gelinen noktada eğitmenlere, ebeveynlere ve çocuklara sanal gerçeklik içeriği hazırlama ve hazırlanan içeriği deneyimleme konusunda çok büyük bir kolaylık ve büyük bir yenilik sağlayacaktır.

VR Çocuk; sanal gerçekliğin eğitimde kullanımıyla öğrenciyi teknoloji tüketmekten bir öteye, üretmeye taşıyacaktır! Yeni bir web araç olacak olan VR Çocuk ile öğrenciler senaryolarını hazırlayabilecek ve hazırladıkları senaryoları sanal ortam altında kodlayarak kayıt altına alabileceklerdir. VR gözlüğü vasıtası ile de içeriklerini deneyimleme imkânını bulabileceklerdir.

Alanında yepyeni bir uygulama aracı olacak olan VR Çocuk ile 360 derece görseller, içerikler ve oyunlar oluşturulabilecektir. Derslerin kazanımlarına uygun senaryolar hazırlanabilecek, VR gözlükleriyle de deneyimlenerek eğitimde etkin bir şekilde kullanılabilecektir.

VR Çocuk; öğrencileri sanal gerçekliğin yenilikçi görsel ortamı aracılığıyla, müfredatı tamamen yeni bir düzeyde oluşturabilecekleri, üretebilecekleri ve içeriklerle bağlantı kurabilecekleri bir dünyaya çekerek geleneksel öğretim yöntemlerini tamamlayacaktır.

VR Çocuk, 21. yüzyılın öğrenme becerilerini geliştirmek için tasarlandı.

 • Öğrencilerin yaratıcılığını ve hayal gücünü destekler.
 • Gerçekçi bir deneyim için yenilikçi öğretim teknolojileri kullanmalarına fırsat tanır.
 • Dijital okuryazarlık becerilerini, görsel öğrenme ve bilişimsel düşünmeyi geliştirir.
 • İşbirliğini tetikler ve takım çalışması becerilerini kazandırır.

Biz Ne Yapıyoruz?

VR Çocuk, öğrenme deneyimini geliştirmeye yardımcı olacak yenilikçi eğitim teknolojileri sunmaya çalışan Dijital Çağ Atölyesi ekibi tarafından oluşturulmuştur.

Öğrenmenin test puanlarıyla motive edilemediği bir gelecek öngörüyoruz. Deneyimlemenin büyük gücüne inanıyoruz. Çocukların yeniyi denemelerine ve çevrelerindeki dünyayı keşfetmelerine fırsat tanımaya çalışıyoruz.

Öğretmen İçin Kaynaklar

Öğretmenlerin VR Çocuk platformundan en iyi şekilde yararlanmana yardımcı olmak için kaynaklar oluşturulmuştur. VR Çocuk’u sınıflarında kolayca uygulayabilmeleri için, verilecek yönergeleri takip etmeleri yeterli olacaktır.

VR Çocuk İçerisinde Neler Var?

 • 3D modeller oluşturmak için yapı taşları,
 • 3D içeriği VR olarak görüntüleme,
 • VR Çocuk galerisine erişim,
 • Harici medya dosyalarını içe aktarma,
 • Sınırlı sayıda mevcut alan,
 • Alan içindeki sahneler,
 • Ödev kontrol,
 • Blockly ile kodlama,
 • 3D objeler kütüphanesine erişim,
 • Galeriden alan kopyalayıp ve düzenleme,
 • Alanların arşivlenmesi,
 • JavaScript ve TypeScript ile kodlama,
 • Fizik özelliklerini etkinleştirme.

Sanal Gerçeklik ve Dijital Çağ Atölyesi

Dijital Çağ Atölyesi, merkezi bugün “İnternet Cumhuriyeti” olarak adlandırılan ülke Estonya’da olan; bilişim ve teknoloji atölye içerikleri tasarlayan, üreten ve uygulayan bir sosyal girişimdir. Yeni nesil üretim atölyesidir! Dijital Çağ Atölyesi’nin etkinlik başlıklarından birisi de Sanal Gerçeklik’tir.

Teknolojiyi tüketen değil geleceği üreten bir nesil için yola çıkan ve bugüne kadar yurt içinde ve yurt dışında yüzlerce çocuğun hayallerine dokunan atölye, Türkiye’de de projeleriyle adından fazlasıyla söz ettirmeye başlamıştır. Eğer siz de Dijital Çağ Atölyesi’nin Sanal Gerçeklik başlığı ile ilgileniyorsanız lütfen sizin için uygun olan ön kayıt sayfasını eksiksiz doldurunuz. Kurumumuz tarafınıza geri dönüş sağlayacaktır.

ÖN KAYIT SAYFASI

Daha fazlası için tıkla..
Sanal Gerçeklik