Haberler

Elektronik Müzik

Elektronik Müzik Nedir?

Elektronik müzik, elektronik aletler yardımıyla yapılan müzik türüne verilen isimdir. Günümüzde, teknolojinin de yardımıyla yıllar önce binlerce liralık ekipmanlar olmadan yapabilmemiz mümkün olmayan bu türü, bugün sadece bir bilgisayar ve gerekli yazılımlar aracılığıyla yapabiliyoruz. Tarz kısıtlamasının da olmaması bizi, modern klasik müzik yapmaktan, sevdiğimiz şarkıları baştan yapmaya kadar geniş bir skalada çalışma imkânı sunuyor. Tüm bunlar, elektronik müziğin dünya çapında sürekli büyüyen ve gelişen bir endüstri olmasını da sağlıyor.

Önemi ve Faydası?

Kodlama Müzik Gibidir! Evet müzik gibidir, bir ritmi vardır. Ya da bir resim gibidir. Parça parça başlarsın ve ortaya muhteşem bir ürün çıkarırsın sonunda. İnsana kendini iyi hissettirir, gerçekten severek yapıyorsanız bundan zevk alırsınız. Bir ressamın tablosuna eklediği çizgiler bir yazılımcının kod satırları arasında eklediği önemli detaylara benzer.

Müzisyenler notaları insanlara aktarırken enstrümanlarını kullanırlar. Yazılımcılar ise kodları kullanarak teknoloji dünyasını insanlarla buluşturmayı başarırlar. Müzikte karmaşık görünen notalar, birbiriyle uyum içerisinde melodilere dönüşürken, uzun ve karmaşık görünen kodlar da bir sistemin alt yapısını oluşturur. Kodlamayı bilenler için basit ama bilmeyenler için oldukça zor görünen bu kod satırları tıpkı müzik notaları gibidir. Müzik ve teknolojiyi aynı potada eritebilmek için de sayısal zekâ ve müzik yeteneğinin birlikte kullanılması gerekmektedir. Bu eğitim programlarıyla da çocuklar hem bu iki yeteneği nasıl doğru kullanacaklarını hem de bunlar sayesinde duygularını melodilere nasıl aktaracaklarını öğrenmiş olacaklar.

Bu programda çocuklar, hayallerindeki müziği kodlamayı öğrenecek ve bu yaratıcılıklarını müzik teknolojisinin en yeni imkanlarından faydalanarak canlı bir şekilde icra edecekler. Geleceğin sound’larını tasarlayacak olan çocuklar Türkiye’de ilk kez böyle bir atölyede bir araya gelmiş olacaklar. Burada edindikleri deneyimi, kendi tasarladıkları enstrümanları ve müzikal arayüzleri geliştirmek ve üretmek için kullanmalarını amaçlıyoruz. Başlattığımız bu atölye ile müzik yapmanın yeni yollarını birlikte keşfedeceğiz.

Elektronik Müzik ve Dijital Çağ Atölyesi

Dijital Çağ Atölyesi, merkezi bugün “İnternet Cumhuriyeti” olarak adlandırılan ülke Estonya’da olan; bilişim ve teknoloji atölye içerikleri tasarlayan, üreten ve uygulayan bir sosyal girişimdir. Yeni nesil üretim atölyesidir! Dijital Çağ Atölyesi’nin etkinlik başlıklarından birisi de Elektronik Müzik’tir.

Teknolojiyi tüketen değil geleceği üreten bir nesil için yola çıkan ve bugüne kadar yurt içinde ve yurt dışında yüzlerce çocuğun hayallerine dokunan atölye, Türkiye’de de projeleriyle adından fazlasıyla söz ettirmeye başlamıştır. Eğer siz de Dijital Çağ Atölyesi’nin Elektronik Müzik başlığı ile ilgileniyorsanız lütfen sizin için uygun olan ön kayıt sayfasını eksiksiz doldurunuz. Kurumumuz tarafınıza geri dönüş sağlayacaktır.

ÖN KAYIT SAYFASI

Daha fazlası için tıkla..
Elektronik Müzik