Haberler

Elektronik

Elektronik Nedir?

Elektrik ve elektronik terimlerini hepimiz gün içerisinde cümle içerisinde kullanırız. Çocuklarımız da doğduklarından itibaren bizlerden bir şekilde bu tanımlamaları duyarlar ve onlar da bu soyut ama daima hayatımızda olan kavramlarla yaşamaya devam ederler. Elektronik Atölyesi “bu tanımları sadece cümle içinde kullanmak bana ve çocuklarıma yetmez” diyenlerin atölyesidir.

Elektronik, tanım olarak aktif devre elemanları barındıran elektrik devreleri ile ilgilenen bilim dalı olarak ifade edilebilir.

Önemi ve Faydası?

Elektronik günlük hayatımızda çok önemli bir yere sahiptir. Farkında olsak da olmasak da gittiğimiz her yerde, yaptığımız her işte, dolaylı veya direkt olarak elektronik bilgisi önemli rol oynamaktadır.

Elektronikler, son yıllarda dünyada birçok disiplini domine etmektedir. Son 20 yılda; servisleri ve iletişimleri rahatlatan, içinde pek çok yenilik ve gelişme barındıran teknolojik bir dünya yarattık. Bir elektroniğin gelişmesi başka bir elektroniğin gelişmesine önayak oldu. Bütün hepsi bir amaca uygun ve günlük yaşamda oldukça önemlidir.

Muhtemelen şu an cebinizde, çantanızda veya üzerinizde bir cep telefonu vardır. Cep telefonunuzu bir gün yanlışlıkla evde unuttuğunuzu düşünün. Bu eksiklik işlerinizin aksamasına, gününüzün dilediğiniz gibi gitmemesine neden olabilir. Bir de bu açıdan dünyanın elektronik aletlerden yoksun olduğunu düşünün. Bir elektronik araca ihtiyacınız olduğu an, eksikliğini derinden hissedersiniz.

Elektroniği günlük hayatımızın çok çeşitli alanlarında kullanırız ve bu araçlar, hayatımızın her kesiminin ayrılmaz bir parçası haline gelmiştir. Teknoloji dünyasındaki her elektronik gelişme, yaşamı bizim için daha kolay bir hale getirmektedir. Her alet, yaşamımızı kolaylaştırmada farklı bir etki bırakmaktadır.

Hayatımızın her alanı onun tarafından kuşatılmıştır.

Televizyon izleyerek, akıllı telefon, tablet, ve bilgisayar aletlerini kullanarak, onunla oyunlar oynayarak ve onun mutfak gereçlerini kullanarak; aslında elektroniği hayatımızın her alanında eğlence, iş, eğitim ve hayatı kolaylaştırmak için kullanırız.

Elektronik aletler hayatı kolaylaştırdığı gibi, karmaşıklıkları da çözmekte ve bizlere oldukça çok zaman kazandırmaktadır. Böylece, bu aletler yaşam standartlarımızı yükseltti. Eskiden atalarımızın uzun zaman ve uğraşlar sonucunda elde ettikleri ürünleri biz, günümüzde daha az enerji ve zamanla elde ediyoruz.

Bir cep telefonu, bir klima, bir kahve makinası veya otomatik bir kapı sistemi; bunların hepsi günümüzde elektroniğin temel parçalarındandır. Elektroniğin kullanımı beraberinde bazı sorunları getirebilir. Elektroniğin kullanımı; bakım, Bir elektroniğin yapısını bilmek, temellerini öğrenmek ve nasıl çalıştığını öğrenmek birçoğumuzun merak ettiği konulardandır. Hayatımızı bu denli kolaylaştıran aletlerin çalışma mekanizmaları ve işleyişlerini öğrenmek, birçok kişi için heves verici bir konu olabilir.

Elektronik bilgisinin, disiplininin bilinmesi ve gereçlerin tamiri, bakımı, onarımı ve değişimi dikkat ve profesyonel beceri gerektirir. Farkında olmadan yapılacak bir hata, yüksek maliyetli bir aletin, ciddi zararlar görmesine ve hatta kullanılmamasına neden olabilir. Bu noktada; profesyonel bir desteğe ihtiyaç duymanız olağandır.

Hayatımızın vazgeçilmez parçası olan elektroniğin disiplin olarak öğrenilmesini gerek kurumsal bir iş olarak gerekse kişisel bir hobi olarak gerçekleştirebilirsiniz. Dijital Çağ Atölyesi; bu noktada A’dan Z’ye tüm elektrik ve elektronik bilimini kitler, yazılımlar ve donanımlar aracılığıyla atölyede öğretmektedir.

Biz Ne Yapıyoruz?

Bu atölyede çocuklar ve yetişkinler elektroniğin temelini oluşturan direnç, LED, diyot, transistör, entegre, kondansatör gibi elektronik devre elemanlarının özelliklerini öğrenir ve kendi elektronik devrelerini oluştururlar. Bunları yaparken çeşitli eğitim kitleri, donanımlar ve yazılımlar atölyedeki mentorlar aracılığıyla kullanılır.

Elektronik ve Dijital Çağ Atölyesi

Dijital Çağ Atölyesi, merkezi bugün “İnternet Cumhuriyeti” olarak adlandırılan ülke Estonya’da olan; bilişim ve teknoloji atölye içerikleri tasarlayan, üreten ve uygulayan bir sosyal girişimdir. Yeni nesil üretim atölyesidir! Dijital Çağ Atölyesi’nin etkinlik başlıklarından birisi de Elektronik’tir.

Teknolojiyi tüketen değil geleceği üreten bir nesil için yola çıkan ve bugüne kadar yurt içinde ve yurt dışında yüzlerce çocuğun hayallerine dokunan atölye, Türkiye’de de projeleriyle adından fazlasıyla söz ettirmeye başlamıştır. Eğer siz de Dijital Çağ Atölyesi’nin Elektronik başlığı ile ilgileniyorsanız lütfen sizin için uygun olan ön kayıt sayfasını eksiksiz doldurunuz. Kurumumuz tarafınıza geri dönüş sağlayacaktır.

ÖN KAYIT SAYFASI

Daha fazlası için tıkla..
Elektronik