Sanal Gerçeklik (VR)

Son dönemde sıklıkla karşımıza çıkan Sanal Gerçeklik terimi ne anlama geliyor? Sanal Gerçeklik ile neler yapılabilir?

Teknoloji hızla ilerlerken bilim-kurgu filmlerinde gördüğümüz sahnelerin yavaş yavaş hayatımıza girdiğine de şahit oluyoruz. Akıllı telefonlar, tabletler, akıllı televizyonlar derken akıllı saatler, akıllı ev aletleri ve son olarak da sanal gerçeklik denilen bir terim hayatımıza girmiş oldu.

Sanal Gerçeklik Nedir?

Orijinal ismi Virtual Reality olan sanal gerçeklik, gerçek dünyaya ait bir ortamın, bilgisayarlar tarafından yaratılmış üç boyutlu bir modeli içinde, kişinin bu model ortamını giydiği özel aygıtlar yardımıyla duygusal olarak algıladığı ve bu yapay dünyayı etkin olarak kontrol edebildiği sistemlerdir.

Kişinin sanal gerçekliğe dahil olmasını sağlayan cihazlara “sanal gerçeklik aygıtı”, yazılımlara da “sanal gerçeklik uygulamaları” deniyor. Bu uygulamalar ve aygıtlar yardımı ile kişi tamamen sanal olarak oluşturulan ortama kendisini adapte edebiliyor.

Sanal Gerçeklik Nasıl Çalışır?

Sanal gerçeklik konusu aslında yıllar öncesine dayanır. Yapılan bir çok deney ve bir çok cihaz sanal gerçeklik konusunu çıkış noktasından ve amacından saptırmıştır. Günümüzde sanal gerçeklik konusu, hissedebildiğimiz ve dokunabildiğimiz ortamlara dönüşmüştür.

Temel olarak sanal gerçeklik, insan vücudunun verdiği elektriksel ve duyusal tepkileri bulundurdukları sensörler yardımıyla görsel bir ortama dönüştüren cihazlar yardımıyla oluşturulmaktadır.

Günümüzde en yaygın olarak bilinen ve kullanılan sanal gerçeklik projesi Virtusphere‘dir. Virtusphere, bir küre içerisinde konum değiştirmek için attığınız her adımla birlikte küreyi yeniden ivmelendiren bir algoritmadır. Böylece sanal gerçeklik ortamında adım attıkça ortam yeni duruma kendisini adapte eder.

Sanal Gerçeklik Nasıl Sağlanır?

Gerçek dünyadan ayrılıp tamamen bilgisayarlar tarafından oluşturulan bir dünyaya adım atmak için sanal gerçeklik yazılımlarının dışında sizi bu dünyaya dahil edecek ve vücudunuz ile sanal gerçeklik arasında iletişimi sağlayacak cihazlara da ihtiyacınız var.

Günümüzde en çok kullanılan, daha doğrusu sanal gerçekliğe dahil olmamızı sağlayan cihazlar “sanal gerçeklik gözlükleri”dir. Bu gözlükler yardımı ile oluşturulan sanal ortamlara dahil olabiliyoruz. Tabii sanal gerçeklik gözlükleri tüm bedeninizin ortamla iletişim kurmasını sağlayamıyor. Bu nedenle yardımcı sanal gerçeklik cihazları da ortaya çıkmaya başladı. Örneğin, sanal ortamda bir tenis kortundasınız ve tenis oynuyorsunuz. Sanal gerçeklik gözlüğü size o ortamı sunarken, gerçekte elinize aldığınız yardımcı bir sanal gerçeklik cihazı raket görevi görebilir.

Sanal Gerçeklik ile Neler Yapılabilir?

Aslında bu sorunun cevabını verebilmek için sanal gerçeklik teknolojisinin tam olarak gelişmesi gerektiğini düşünüyorum. Şu an itibariyle dahi sanal gerçeklik konusunun nerelere kadar gidebileceğini görmek heyecan verici olabiliyor. Eğer soruya bir cevap vermek gerekirse, günümüz teknolojisinde bir sanal gerçeklik cihazı yardımı ile girilen sanal gerçeklik dünyasında pek çok şey yapılabilir.

Bilgisayar oyunları, sanki oyunun içindeymiş gibi oynanabilir, sinema salonundaymış gibi hissederek film izlenebilir, çeşitli yaratıcılık uygulamaları gerçek hayattaymış gibi yapılabilir, kısacası gerçek hayatta yapabildiğiniz pek çok faaliyet gerçekleştirilebilir. Hatta yapamadıklarınız da…

Sanal Gerçeklik’in Yararları Nelerdir?

Sanal gerçeklik gelecekte pek çok konuda yardımımıza koşabilir. Özellikle eğitim ve simülasyon alanlarında uçsuz bucaksız bir deniz gibi görünüyor. Öğrencilerin soyut konuları anlamalarının kolaylaşması, asker, pilot, sürücü adayı gibi kişilerin işlerini öğrenme konusunda sanal gerçeklik uygulamalarından yararlanmaları, psikolojide ve imkansız şartların oluşturulması gibi alanlarda yararlanılması gibi hayatımıza kazandıracağı pek çok yararı olacaktır.

Piyasadaki Sanal Gerçeklik Gözlükleri Nelerdir?

Sanal gerçeklik gözlükleri, özellikle 2013 yılından sonra tabir-i caizse mantar gibi ortaya çıkmaya başladı. Pek çok firma bu konuda çalışmalar yaptı ve ürünlerini piyasaya sürdü. Bunların içinde öne çıkanları kısaca irdeleyelim.

Samsung Gear VR

Samsung, OCULUS firması ile iş birliği sonrası piyasaya sürdüğü sanal gerçeklik gözlüğü ile aslında furyayı başlatan firma oldu. Daha çok amiral gemi modelleri ile çalışabilen cihaz, çeşitli uygulamalar ile kullanıcılara telefonlarının ekranını kullanarak farklı sanal gerçeklikler sunabiliyor. Cihaz şu an ülkemizde satılıyor.

Oculus Rift

Oculus firmasının geliştirmiş olduğu sanal gerçeklik gözlüğü olan Rift, bir ekrana sahip ve akıllı telefonlardan bağımsız olarak çalışabiliyor. Sanal gerçeklik konusunda önde gelen firmalardan olan Oculus, bu konudaki çalışmalarına devam ediyor. Oculus Rift’in fiyatı 1500-2000 TL arasında.

Google Cartboard

Sanal gerçeklik gözlükleri arasında belki de en ilginci olan Google Cartboard, tamamen kartondan yapılmış bir ürün. Bu ürün sayesinde Youtube videolarını ve Google’ın sunmuş olduğu bazı servisleri sanal gerçeklik desteği ile izleyebiliyorsunuz. Cartboard’un satış fiyatı 50 TL civarında.

Microsoft Hololens

Microsoft firmasının 2015 sonunda tanıttığı bu ürün, diğer sanal gerçeklik gözlüklerinden daha fazla özellik ve deneyim sunuyor. Genellikle oyun severlerin tercih edeceği bu gözlük yüksek fiyatı ile dikkat çekiyor.

Bu cihazların yanında LG, Sony, HTC gibi firmaların da sanal gerçeklik gözlükleri piyasaya kendilerine yer buluyorlar.

(Kaynak; http://www.teknolojiogretmeni.com/nedir/sanal-gerceklik-nedir/)

Sanal Gerçeklik ve Dijital Çağ Atölyesi

Dijital Çağ Atölyesi, merkezi bugün “İnternet Cumhuriyeti” olarak adlandırılan ülke Estonya’da olan; bilim ve teknoloji atölyeleri, gösterileri, fuarları vb. etkinliklerin organizasyon faaliyetleri için kurulmuş bir sosyal girişimdir. Dijital Çağ Atölyesi’nin etkinlik başlıklarından birisi de Sanal Gerçeklik’tir.

Teknolojiyi tüketen değil eğlenerek üreten bir neslin gülücükleri için yola çıkan ve bugüne kadar yurt içinde ve yurt dışında yüzlerce çocuğun hayallerine dokunan atölye, Türkiye’de de projeleriyle adından fazlasıyla söz ettirmeye başlamıştır. Eğer siz de Dijital Çağ Atölyesi’nin Sanal Gerçeklik başlığı ile ilgileniyorsanız lütfen sizin için uygun olan ön kayıt sayfasını eksiksiz doldurunuz. Kurumumuz tarafınıza geri dönüş sağlayacaktır.

ÖN KAYIT SAYFASI

 

Features

  • VR
Share