Fişsiz Projeler

Son yıllarda erken yaşta kodlama(programlama) eğitimi dünyada olduğu kadar ülkemizde de eğitimin odak konularından biri halini aldı. Her ne kadar çeşitli eleştiriler(x,y) getirilse de bu akımın önümüzdeki 10 yılı domine edeceği görülüyor. Öyle ki çeşitli uygulama ve mobil platformlarla birlikte elektronik cihazlar da kodlama eğitimini daha ilgi çekici hale getirmek adına birbiri ardına piyasaya sunulmaya başlandı.

Fakat diğer taraftan baktığımızda çocuklarımızın henüz daha koşup oynayacağı çağlarda ellerine tabletler tutuşturmak ya da bir ekranın başına oturtmak her ne kadar yararlı bir faaliyet için de olsa aileleri endişelendiriyor.(yoksa endişendirmiyor mu?) Kodlama eğitimi müfredata girmiş olsa da ülke koşulları gereği kodlama eğitiminin ihtiyaç duyduğu araçlara sahip okul sayısı ise oldukça sınırlı.

Neyse ki bilgisayarsız kodlama(unplugged) hem öğrencilere kazandırmak istediğimiz kazanımları sunabileceğimiz hem de teknoloji bağımsız bir öğrenme ortamı oluşturuyor. Peki bilgisayarsız (unplugged coding) nedir?

Bilgisayarsız unplugged kodlama çeşitli kart oyunları ve fiziksel etkinlikler yardımı ile çocuklara kodlama eğitimi vermekte kullanılan teknikler bütünüdür.

Basitçe Tospaa oyunu gibi bilgisayar ihtiyacı bulunmayan etkinlikler unplugged kodlama olarak ifade edilmektedir.

Bilgisayarsız kodlama özellikle ilkokul çağında çocuklarımızın ihtiyacı olan fiziksel aktivite, işbirlikli öğrenme ve iletişim becerilerinin geliştirilmesi gibi kodlama dışı pek çok kazanıma cevap vermektedir.(En çok da bu yüzden seviyoruz)

Kaynak; http://tospaa.org/unplugged-bilgisayarsiz-kodlama-nedir/

Fişsiz Projeler ve Dijital Çağ Atölyesi

Dijital Çağ Atölyesi, merkezi bugün “İnternet Cumhuriyeti” olarak adlandırılan ülke Estonya’da olan; bilim ve teknoloji atölyeleri, gösterileri, fuarları vb. etkinliklerin organizasyon faaliyetleri için kurulmuş bir sosyal girişimdir. Dijital Çağ Atölyesi’nin etkinlik başlıklarından birisi de Fişsiz Projeler’dir.

Teknolojiyi tüketen değil eğlenerek üreten bir neslin gülücükleri için yola çıkan ve bugüne kadar yurt içinde ve yurt dışında yüzlerce çocuğun hayallerine dokunan atölye, Türkiye’de de projeleriyle adından fazlasıyla söz ettirmeye başlamıştır. Eğer siz de Dijital Çağ Atölyesi’nin Fişsiz Projeler başlığı ile ilgileniyorsanız lütfen sizin için uygun olan ön kayıt sayfasını eksiksiz doldurunuz. Kurumumuz tarafınıza geri dönüş sağlayacaktır.

ÖN KAYIT SAYFASI

Features

  • Fişsiz Projeler
Share